Prawdziwa fotografia ożywa w ciemności. Magia dawnych technik fotograficznych.

Zapraszamy na wystawy, pokazy i warsztaty.

12.03.2025 / 18.00 Środy w Muzeum. Wystawa w sejfie „Zabytkowe aparaty fotograficzne”. Wstęp do historii fotografii – prezentacja Lecha Trawickiego.   

Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytkowe aparaty fotograficzne. Lech Trawicki przybliży nam historię fotografii, opowie jak zmieniał się nie tylko sprzęt fotograficzny ale i same techniki wykonywania zdjęć.

         

14.03.2025 piątek i 15.03.2025 sobota / 12.00-18.00  Adam Fleks – warsztaty litowe w mokrej ciemni fotograficznej. Wystawa „Wieloświaty”.

„Wieloświaty” to autorska wystawa polskiego artysty fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalizującego się w technice litowej, głównie na materiałach przeterminowanych, wystawiającego pracę wyłącznie prace w technikach tradycyjnych. Cykl „Wieloświaty” wykonany w technice litowej, przedstawia nie świat rzeczywisty, ale impresyjny, będący wynikiem nałożenia na siebie dwóch ekspozycji na jednej klatce w krótkim odstępie czasu.

W procesie litowym odbitka powstaje przez wywoływanie infekcyjne, uprzednio obficie naświetlonego pod powiększalnikiem papieru do powiększeń czarno-białych. Rodzaj papieru, długość naświetlania, użyty wywoływacz, jego temperatura i stężenie oraz długość samego wywoływania mają decydujący wpływa na ostateczny wygląd odbitki. Otrzymane obrazy są unikatowe i praktycznie nie do powtórzenia. Mimo, iż nie jest zaliczany do historycznych technik fotograficznych, proces litowy nie jest procesem nowym. Okres świetności tej techniki przypada na lata 60te i 70te.

Artysta zaprezentuje i poprowadzi warsztaty litowe w mokrej ciemni fotograficznej.

 

22.03.2025 sobota / 10.00-17.00 Świnoujście w wielkim formacie. Pokazy i warsztaty fotograficzne – technika mokrego kolodionu. Portret. Prowadzący: Radosław Brzozowski.         

Pokaz pracy XIX-wiecznego fotografa z użyciem przenośnej ciemni do mokrego kolodionu. Wykonywanie portretów. Możliwość wykonania ok. 30 portretów.

Radosław Brzozowski to fotograf specjalizujący się od lat w technikach historycznych i szlachetnych, autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz publikacji poświęconych fotografii wykonywanej w dawnych technikach.

Mokra płyta kolodionowa to jedna z najstarszych technik fotograficznych wynaleziona w 1851 r. Zdjęcia w technice mokrego kolodionu wykonywane są za pomocą kamery wielkoformatowej na materiale, który został przygotowany bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia poprzez pokrycie płyty szklanej roztworem jodowanego kolodionu, które jest następnie uczulany w roztworze azotanu srebra. Zdjęcia muszą być wywołane i utrwalone bezpośrednio po naświetleniu, zanim jeszcze pokrywająca szkło warstwa kolodionu wyschnie. W ten sposób tworzyć możemy zarówno negatywy, jak i ambrotypy, zdjęcia unikatowe, istniejące tylko w jednym egzemplarzu. Zdjęcia z jednej strony delikatne i kruche; w końcu obraz powstaje ze srebra osadzonego na powierzchni szkła, z drugiej niezwykle trwałe, zdolne przetrwać znacznie ponad sto lat.

 

23.03.2025 niedziela / 9.00-16.00 Świnoujście w wielkim formacie. Pokazy i warsztaty fotograficzne – technika mokrego kolodionu. Architektura. Prowadzący: Radosław Brzozowski.

Plener. Zbiórka przed Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Pokaz pracy XIX-wiecznego fotografa z użyciem przenośnej ciemni do mokrego kolodionu. Wykonanie fotografii budynków charakterystycznych dla Świnoujścia.

 

26.03.2025  / 18.00 Środy w Muzeum. Wystawa w sejfie. Fotografia Leszka Krutulskiego „Jazz”.

Autorska wystawa fotograficzna Leszka Krutulskiego – wykładowcy fotografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, który w 1999 r. uzyskał kwalifikację artystyczną I stopnia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje w ASP w Gdańsku. Ekspozycja jest wynikiem kilkuletniej fotografii muzyków jazzowych.

 

28.03.2025 piątek i 29.03. 2025 sobota  / 12.00-16.00 Warsztaty w ciemni fotograficznej. Prowadzący: Leszek Krutulski.

Leszek Krutulski to doświadczony fotograf  i wykładowca, specjalizujący się w fotografii analogowej oraz pracy w ciemni fotograficznej. Poprowadzi warsztaty fotograficzne podczas której uczestnicy będą mogli pracować z aparatem wieloformatowym oraz uczyć się pracy w ciemni fotograficznej.

 

28.03.2025  / piątek   17.00 Wystawa fotograficzna  „Historia Komunikacji Miejskiej w Świnoujściu. XX-lecie Komunikacji Autobusowej spółka z.o.o.”        

Plenerowa wystawa fotograficzna, prezentowana na Placu Wolności, z okazji XX-lecia miejskiego przedsiębiorstwa „Komunikacja Autobusowa sp. z o.o.”

 

Udział w warsztatach po zakupie ulgowego biletu wstępu do Muzeum w wysokości 16 zł. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 91 321 24 26. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.